Festival Dnevi poezije in vina že leta teži k bolj okolju prijaznim iniciativam. O marsikaterem ekološkem izzivu ste poslušali ali prebirali v Odprtih pismih Evropi, občudovali inovativne umetniške instalacije iz recikliranih materialov, nekateri pa ste festival celo obiskali z javnim prevozom in s tem zmanjšali ogljični odtis.
Dnevi poezije in vina se kot vedno bolj prepoznaven mednarodni festival in eden največjih v regiji močno zaveda svoje družbene odgovornosti. Samo vodstvo festivala se skupaj s festivalsko ekipo že leta trudi, da bi bil festival kar se da dostopen, sprejemajoč in okolju prijazen.
Že leta so vsi festivalski dogodki brezplačni, brezplačne pa so tudi knjižice izbrane poezije festivalskih gostov, kar dela branje dostopnejše in hkrati širi ter bogati slovensko bralno kulturo. Festival s vsebinami naslavlja pomembna družbena vprašanja in spodbuja odprt dialog o najbolj perečih vprašanjih.
Na Dnevih poezije in vina nastopijo pesniki in pesnice z različnih koncev sveta. Zelene načine potovanja implementiramo tako na mednarodni ravni kot tudi na nacionalni, in sicer v obliki skupnih prevozov ter uporabe javnega prometa.
Raznolik festivalski program ponuja dogodke za različne starostne in interesne skupine skupine. Otrokom je bilo posvečenih kar sedem dogodkov, ki so na interaktiven in pripovedovalski način predstavljale pisan svet poezije pa tudi vinogradništva. Enega od dogodkov otroškega programa je izvedel Slovenski avtor v fokusu Zdenko Kodrič, njegova rdeča nit pa je bila ekologija, ki je bila otrokom predstavljena skozi zgodbe Ekovedek. Poleg tega je bilo tekom festivala izvedenih še več dogodkov, ki so se vezali na trajnost in okoljevarstvo: Piknik s poezijo, na katerega so se obiskovalci odpravili s kolesi, Pesniške poti po vinogradih, projekcija dokumentarnega filma ArtAct o projektu Odprto pismo Evropi 2023, ki je izpostavljal okoljsko problematiko, in umetniška razstava avstrijske umetnice Ulrike Koeb z naslovom reduce, reuse, rethink, ki skozi umetnost opozarja na potrošniški način življenja.
Trajnosten pa je festival tudi v materialih – kljub več tisočglavi množici se pijača na vseh večernih dogodkih streže v steklenih kozarcih, iz recikliranih materialov pa so tudi ptujske umetniške instalacije Pesmolov, Reka poezije (avtorica obeh je Stanka Vauda Benčevič), Zid poezije (avtor Dušan Fišer) in celo mizice ter sedišča iz steklenic, ki že leta navdušujejo obiskovalce na glavnem prizorišču.
Trajnostni cilji so bili izvedeni v sodelovanju z družbo Petrol d.d., Ljubljana.
Fotografije: Matej Pušnik, Albin Bezjak