O nas


Festival Dnevi poezije in vina je v dvajsetih letih v Slovenijo pripeljal več kot 400 pesnikov z vsega sveta. Leta 2010 je svoje mesto našel na Ptuju, kjer nadaljuje s tradicijo velikih večernih branj in koncertov ter srečevanj s pesniki, prevajalci, glasbeniki, igralci, pravljičarji, performerji in ostalimi ljubitelji poezije, vina ter toplih poletnih večerov pod zvezdami. Če so večeri namenjeni predvsem pesnikom in njihovim verzom, ki so brani v najrazličnejših svetovnih jezikih, pa so popoldnevi polni dogodkov za otroke ter priložnosti za bližnja srečanja s pesniškimi gosti – bodisi na pesniških zajtrkih, okroglih mizah ali na zasebnih branjih, ki potekajo na skritih in čarobnih ptujskih dvoriščih.

DOSEDANJI GOSTJE DNEVOV POEZIJE IN VINA

1996

Eugenijus Ališanka (Litva), Miłosz Biedrzycki (Poljska), Aleš Debeljak (Slovenija), Roberto Dedenaro (Italija), Miloš Đurđević (Hrvaška), Adam Horovitz (Velika Britanija), Alojz Ihan (Slovenija), Doris Kareva (Estonija), Eftim Kletnikov (Makedonija), Miklavž Komelj (Slovenija), Taja Kramberger (Slovenija), Endre Kukorelly (Madžarska), Albert Ostermaier (Nemčija), Matjaž Pikalo (Slovenija), Peter Semolič (Slovenija), Maja Vidmar (Slovenija), Peter Waterhouse (Avstrija), Andrew Zawacki (ZDA), Uroš Zupan (Slovenija)

1997

Aase Berg (Švedska), Marcel Beyer (Nemčija), Laurent Dimitri (Francija), Michael Donhauser (Avstrija), Helena Eriksson (Švedska), Aleš Grošelj (Slovenija), Thanassis Hadjopoulos (Grčija), Norbert Hummelt (Nemčija), Boiko Lambovsky (Bolgarija), Aurora Luque (Španija), Brane Mozetič (Slovenija), Alberto Nocerino (Italija), Novica Novaković (Slovenija), Sorin Paliga (Romunija), Luciano Paronetto (Italija), Alberto Princis (Italija), Justin Quinn (Irska), Jorge Riechmann (Španija), Ana Ristović (Jugoslavija), Goran Samardžić (Bosna in Hercegovina), Amiran Svimonishvili (Gruzija), Triin Soomets (Estonija), Paulo Teixeira (Portugalska), Damir Uzunović (Bosna in Hercegovina), István Vörös (Madžarska), David Wheatley (Irska), Fahrudin Zilkić (Bosna in Hercegovina)

1998

 Neringa Abrutite (Litva), Saška Bojanova Aleksandrova (Bolgarija), Rati Amaglobeli (Gruzija), Esad Babačić (Slovenija), Slave Djordje Dimoski (Makedonija), Gerhard Falkner (Nemčija), Helga Glantschnig (Avstrija), Lavinia Greenlaw (Velika Britanija), Radostina Georgieva Grigorova (Bolgarija), Michael Hofmann (Velika Britanija), Dimitris Huliarakis (Grčija), Imreh András (Madžarska), Pamela Jaskoviak (Švedska), Nenad Jovanović (Jugoslavija), Vojislav Karanović (Jugoslavija), Kemény István (Madžarska), Thomas Kling, (Nemčija, Madžarska), Leonid Kočetkov (Rusija), Michele Obit (Italija), Eva Kristina Olsson (Švedska), Roberto Russo (Italija), Armin Senser (Švica), Ghada Shafi (Palestina), Ewa Sonneberg (Poljska), Emir Šaković (Bosna in Hercegovina), Aleš Šteger (Slovenija), Anne Talvaz (Francija), Robert Titan – Felix (Slovenija), Sotiris Trivizas (Grčija)

1999

 Mario Benedetti (Italija), Nataša Bunteska (Makedonija), Primož Čučnik (Slovenija), Hans Eichhorn (Avstrija), Brian Henry (ZDA), Jurij Hudolin (Slovenija), Ervin Jahić (Hrvaška), Lackfi János (Madžarska), Orsolya Kalász (Madžarska), Ivica Prtenjača (Hrvaška), Oscar Leonel Ruiz Ramírez (Mehika), Primož Repar (Slovenija), Tita Reut (Francija), Eva Ribich (Švedska), Peter Richards (ZDA), Krzysztof Siwczyk (Poljska), Vadim Stipantsov (Rusija), Peter Šulej (Slovaška), Adam Wiedeman (Poljska), Gerald Zschorsch (Nemčija), Mustafa Zvizdić (Bosna in Hercegovina), Nataša Žižović (Jugoslavija)

2001

 Virgil Banescu (Romunija), Daniel Banulescu (Romunija), Joshua Beckman (ZDA), Balša Brković (Makedonija), Ahmed Burić (Bosna in Hercegovina), Marius Burokas (Litva), Oswald Egger (Avstrija), Kristina Ehin (Estonija), Drago Glamuzina (Hrvaška), Tatjana Gromača (Hrvaška), Tdeusz Pioró (Poljska), Klemen Pisk (Slovenija), Gregor Podlogar (Slovenija), Jacek Podsiadło (Poljska), Matthew Rohrer (ZDA), Tomasz Różicky (Poljska), Lutz Seiler (Nemčija), Karl Martin Sinijärv (Estonija), Martin Solotruk (Slovaška), Nicolaj Stochholm (Danska), Lucija Stupica (Slovenija), Anni Sumari (Finska), Raphael Urweider (Švica), Matthew Zapruder (ZDA), Péter Zilahy (Madžarska), Edoardo Zuccato (Italija)

2002

Lee Ann Brown (ZDA), Tomas S. Butkus (Litva), Lidija Dimkovska (Makedonija), Tsanko Lalev (Bolgarija), Horia Gârbea (Romunija), Mariusz Grzebalski, (Poljska), Fabjan Hafner, (Avstrijska-Koroška), Cristine Hume (ZDA), Jouni Inkala (Finska), Asko Künnap (Estonija), Gaetano Longo (Italija), Bartłomiej Majzel (Poljska), Melcion Mateu (Španija), Krešimir Pintarić, (Hrvaška), Katja Plut (Slovenija), Simona Popescu (Romunija), Edvîns Raups (Latvija), Monika Rinck (Nemčija), Salajdin Salihu (Albanija), Eleni A. Sikelianos (ZDA), Michael Stauffer (Švica)

2003

Sebastiŕ Alzamora (Španija), Tomas S. Butkus (Litva), Stanislava Chrobáková Repar (Slovaška), Rodica Drăghincescu (Romunija), Fabio Franzin (Italija), Mihail Gălaţănu (Romunija), Pavle Goranović (Črna gora), Hendrik Jackson (Nemčija), Jyrki Kiiskinen (Finska), Jan Koneffke (Nemčija), Barbara Korun (Slovenija), Katarína Kucbelová (Slovaška), Asmir Kujović (Bosna in Hercegovina), Paweł Lekszycki (Poljska), Nikola Madžirov (Makedonija), Uroš Mozetič (Slovenija), Kemal Mujičić (Hrvaška), Sabina Naef (Švica), Sonata Paliulyte (Litva), Marta Podgórnik (Poljska), Katerina Rudčenková (Češka), Kerry Shawn Keys (ZDA), Peter Svetina (Slovenija), Tone Škrjanec (Slovenija), Sigurbjörg Thrastardóttir (Islandija)

2004

Joan-Elies Adell (Španija), Jurij Andruhovič (Ukrajina), Julia Fiedorczuk (Poljska), Ioan Flora (Romunija), Gemma Gorga I López (Španija), Mugur Grosu (Romunija), Matthew Hollis (Velika Britanija), Violeta Hristova (Bolgarija), Petr Hruška (Češka), Jovica Ivanovski (Makedonija), Jure Jakob (Slovenija), Tamás Jónás (Madžarska), Julius Keleras (Litva), Margret Kreidl (Avstrija), Matteo Lefevre (Italija), Immanuel Mifsud (Malta), Rebecca O’Connor (Irska), Caitriona O’Reilly (Irska), Lauri Otokonski (Finska), Edward Pasewicz (Poljska), Andraž Polič (Slovenija), Marko Samec (Slovenija), Robert Simonišek (Slovenija), Anna T. Szabó (Madžarska), Bogdan Trojak (Češka), Christian Uetz (Švica), Anja Utler (Nemčija), Renata Valentić, (Hrvaška)

2005

Wojciech Brzoska (Poljska), Suzanne Buffam (Kanada), Sylvia Čoleva (Bolgarija), Jalal El-Hakmaoui (Maroko), Daniel Falb (Nemčija), Xavier Farre (Katalonija), Manuel Forcano (Katalonija), Catharina Gripenberg (Finska), Michal Habaj (Slovaška), Erina Harris (Kanada), Petra Kolmančič (Slovenija), Claudiu Komartin (Romunija), Yvon Le Men (Francija), Christine Marendon (Nemčija), Tobiasz Melanowski (Poljska), Aleš Mustar (Slovenija), Ruxandra Novac (Romunija), Jana Putrle Srdić (Slovenija), Srikanth Reddy (ZDA), Ingrid Storholme (Norveška), Zvonko Taneski (Makedonija), Sergej Timofej (Litva), Krisztina Toth (Madžarska), Tomislav Vrečar (Slovenija)

2006

Oana Avasilichioaei (Kanada), Christoph W. Bauer (Avstrija), Nicole Blackman (ZDA), Hector Bofill (Katalonija), Ida Börjel, (Švedska), Dejan Čančarević (Srbija), Ulrikka S. Gernes (Danska), Gal Gjurin (Slovenija), Anne Hänninen (Finska), Christian Hawkey (ZDA), Stanka Hrastelj (Slovenija), Igor Isakovski (Makedonija), Nikolaj Kononov (Ruska federacija), John Mateer (Avstralija), Laure Morali (Kanada), Jana Pácalová (Slovaška), Steffen Popp (Nemčija), Valérie Rouzeau (Francija), Dariusz Sośnicki (Poljska), Francesco Tomada (Italija), Dušan Šarotar (Slovenija), George Vasilievici (Romunija), Zmicier Vishniou (Belorusija), Uljana Wolf (Nemčija)

2007

Usha Akella (Indija), Elisa Biagini (Italija), Gašper Bivšek (Slovenija), Helwig Brunner (Avstrija), Nevzat Çelik (Turčija), Basri Capriqi (Kosovo), Tadeusz Dąbrowski (Poljska), Ján Gavura (Nemčija), Rocío González (Mehika), Adela Greceanu (Romunija), Sharron Hass (Irael), Andrej Hočevar (Slovenija), Laurynas Katkus (Litva), Paul Killebrew (ZDA), Dostena Anguelova-Lavergne (Bolgarija), Anthony Mccann (ZDA), Iman Mersal (Egipt), Erín Moure (Kanada), Gonca Özmen (Turčija), Markku Paasonen (Finska), Miša Pasujević (Srbija), Marko Pogačar (Slovenija), Gábor Schein (Madžarska), Dan Sociu (Romunija), Natalia Toledo Paz (Mehika), Kārlis Vērdiņš (Latvija)

2008

Pelin Batu (Turčija), Dan Coman (Romunija), Milan Děžinský (Češka), Forrest Gander (ZDA), Lars Gustafsson (Švedska), Rumen Leonidov (Romunija), Guillaume Métayer (Francija), Luciano Morandini (Italija), Paul Muldoon (Irska, ZDA), Víctor Rodríguez Núńez (Kuba), Branislav Oblučar (Hrvaška), Roland Orcsik (Madžarska), Ana Pepelnik (Slovenija), Marcello Potocco (Slovenija), Daniel Salgado, Galicija (Španija), Ivar Sild (Estonija), Zoë Skoulding (Velika Britanija), Ľubica Somolayová (Slovaška), Matthew Sweeney (Velika Britanija), Agnieszka Syska (Poljska), Jovanka Uljarević (Črna gora), Andreas Unterweger (Avstrija), Jordi Valls Pozo, Katalonija (Španija), Jan Wagner (Nemčija)

2009 

Fabiano Alborghetti (Italija, Švica), Vladimir Aristov (Rusija), Bas Belleman (Nizozemska), Gojko Božović (Srbija), Angela Carr (Kanada), Veronika Dintinjana (Slovenija), Ricardo Domeneck (Nemčija, Brazilija), Nicole Gdalia (Francija), Durs Grünbein (Nemčija), Matthias Göritz (Nemčija), Ákos Győrffy (Madžarska), Linn Hansén (Švedska), Marte Huke (Norveška), Ilya Kaminsky (Ukrajina, ZDA), Gorazd Kocijančič (Slovenija), Valerij Kupka (Slovaška), Rumen Leonidov (Bolgarija), Milena Lilova (Bolgarija), Senadin Musabegović, (Bosna in Hercegovina), Samira Negrouche (Alžirija), Aleksandr Skidan (Rusija), Saila Susiluoto (Finska), Matvei Yankelevich (ZDA), Mehmet Yashin (Ciper)

2010

David Bedrač (Slovenija), Stéphane Chaumet (Francija), Jacek Dehnel (Poljska), Arkadij Dragomoščenko (Rusija), Jelena Fanailova (Rusija), Adrian Grima (Malta), Georgi Gospodinov (Bolgarija), Niko Grafenauer (Slovenija), Daniel Grúň (Slovaška), Hadžem Hajdarević (Bosna in Hercegovina), Kristina Hočevar (Slovenija), Marija Knežević  (Srbija), Myriam Montoya (Kolumbija), Less Murray (Avstralija), Alvin Pang, (Singapur), Ferenc Rákóczy (Hrvaška), Toby Martinez de las Rivas (Velika Britanija), Marijana Savka (Ukrajina), Jordan Scott (Kanada), Fabio Scotto (Italija), Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson (Islandija), Yuyutsu RD Sharma (Nepal), Laura Solomon (ZDA), Iulian Tănase (Romunija), János Térey (Madžarska), Tomas Transtromer (Švedska), Sylvia Treudel (Avstrija), Silvestar Vrljić (Hrvaška), Jure Vuga (Slovenija), Agne Žagrakalyte (Litva)

2011

Natalija Azarova (Rusija), Tomica Bajsić (Hrvaška), Arno Camenisch (Švica), Ann Cotten (Nemčija), Miljana Cunta (Slovenija), Fabrizio Dall’Aglio (Italija), Irena Delonga (Hrvaška), Anunciada Fernández de Córdova (Španija), Ján Gavura (Slovaška), Ivan Landzhev (Bolgarija), Nora Iuga (Rominja), Eleanor Livingstone (Škotska), Łukasz Mańczyk (Poljska), Thomas Möhlmann (Nizozemska), Dennis O’Driscoll (Irska), Eiríkur Örn Norðdahl (Islandija), Janez Ramoveš (Slovenija), Ariana Reines (ZDA), Jacques Roubaud (Francija), Andrej Rozman Roza(Slovenija), Tomaž Šalamun (Slovenija), Ferdinand Schmatz (Avstrija), Michael Thomas Taren (ZDA), Jasmina Topić (Srbija), UKON (Švedska), Tom van de Voorde (Belgija)

2012

Toon Tellegen (Nizozemska), Milan Jesih (Slovenija), Dan Coman (Romunija), José F. A. Oliver (Nemčija), Joseph Gale Burns (Velika Britanija), Ekaterina Josifova (Bolgarija), András Gerevich (Madžarska). Oleksander Irvanec (Ukrajina), Andrzej Sosnowski (Poljska), Mile Stojić (BiH), Eduard Escoffet (Španija), Maarja Kangro (Estonija), Semier Insayif (Avstrija), André Velter (Francija), Valerie Mejer (Mehika), Ilma Rakusa (Švica), Gajas Al-Madhun (Palestina), Tina Kozin (Slovenija), Katja Perat (Slovenija), Mateja Bizjak Petit (Slovenija)

2013

Yang Lian (Kitajska), Michel Deguy (Francija), Josip Osti (Slovenija), Jenny Tunedal (Švedska), Stefan Schmitzer (Avstrija), Joachim Sartorius (Nemčija), Nico Bleutge (Nemčija), Naeimeh Doostar Sanaye (Iran), Ana Seferović (Srbija), Zvonko Maković (Hrvaška), Julio Salgado (Argentina), Ester Naomi Perquin (Nizozemska), Željko Ivanković Višnjik (BiH), Guy Goffette (Francija), Emmanuel Moses (Francija), Tatjana Ščerbina (Rusija), Barbara Pogačnik (Slovenija), Andrej Medved (Slovenija), Miquel Mestre (Katalonija), Joh Tachibana (Japonska)

2014

Svetlana Makarovič (Slovenija), Tomas Venclova (Litva), Elke Erb (Nemčija), Athena Farrokhzad (Švedska), Ann Jäderlund (Švedska), Niclas Nilsson (Švedska), Gunnar Harding (Švedska), Cvetka Lipuš (Slovenija), Peter Mickwitz (Finska), Dragana Mladenović (Srbija), James Byrne (Velika Britanija), Astrid Alben (Velika Britanija), Jackie Wills (Velika Britanija), Jana Bodnárová (Slovaška), Lydia Steinbacher (Avstrija), Dénes Krusovszky (Madžarska), Sara Ventroni (Italija), Mizuho Ishida (Japonska)

2015 

C. D. Wright (ZDA), Milan Dekleva (Slovenija), Luis Chaves (Kostarika), Volha Hapeyeva (Belorusija), Mary Jo Bang (ZDA), Azad Ziya Eren (Turčija), Monica Pavani (Italija), Judith Nika Pfeifer (Avstrija), Marjan Strojan (Slovenija), Amarjit Chandan (ZK / Pandžab), Patricia Goodrich (ZDA), Jan Baeke (Nizozemska), Hester Knibbe (Nizozemska), Geert van Istendael (Belgija), Maud Vanhauwaert (Belgija), Justyna Bargielska (Poljska), Pär Hansson (Švedska), Vytautas Stankus (Litva), Ivan Šamija (Hrvaška), Gjoko Zdraveski (Makedonija)

2016

Charles Simic (ZDA), Veno Taufer (Slovenija), KO UN (Koreja), Vlada Urošević (Makedonija), George Elliott Clarke (Kanada), Natasha Kanapé Fontaine (Kanada), Pierre Nepveu (Kanada), Gillian Sze (Kanada), Ana Brnardić (Hrvaška), Zehra Çırak (Nemčija), Ida Linde (Švedska), Els Moors (Belgija), Sigbjørn Skåden (Norveška), Maria Seisenbacher (Avstrija), Faraj Bayrakdar (Švedska/Sirija), Kristin Berget (Norveška), Gloria Gervitz (Mehika), Tibor Hrs Pandur (Slovenija), Maurizio Mattiuzza (Italija), Fiston Mwanza Mujila (Kongo)

2017

Amir Or (Izrael), Andrej Brvar (Slovenija), Ani Gjika (ZDA), Franca Mancinelli (Italija), Helwig Brunner (Avstrija), Jianghe Ouyang (Kitajska), Julia Szychowiak (Poljska), Laura Accerboni (Italija), Maxime Coton (Belgija), Milan Vincetič (Slovenija), Nikonlina Andova (Makedonija), Pura López Colomé (Mehika), Raúl Zurita (Čile), Sharmistha Mohanty (Indija), Togara Muzanenhamo (Zimbabwe), Yekta (Francija), Ottó Tolnai (Madžarska), János Térey (Madžarska), Krisztina Tóth (Madžarska), István Klémeny (Madžarska)

2017